mLegitymacja szkolna

Opublikowano: poniedziałek, 13 maj 2019

Nasza Szkoła podpisała porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji w sprawie wykorzystywania systemu teleinformatycznego i publicznej aplikacji mobilnej w celu wydawania mLegitymacji szkolnej.

Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji mLegitymacja to część aplikacji mObywatel. To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom. mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem, ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica. Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.

Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień.

mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom zniżek.

Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina itp.

mLegitymacja szkolna to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji.

Można ją zweryfikować wizualnie, posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Dane z mLegitymacji możesz przekazać użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi Twoje imię, nazwisko i wiek, zobaczy zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji szkolnej.

Co jest w środku?

W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w „tradycyjnych” dokumentach:

imię i nazwisko ucznia,

numer legitymacji,

datę wydania,

termin ważności,

status użytkownika (uczeń),

datę urodzenia,

PESEL,

adres zamieszkania,

nazwę i adres szkoły.

Dla wszystkich

mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom, którym wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Aby uruchomić mLegitymację

- Uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0 lub iOS.

- Zainstalować i aktywować aplikację mObywatel.

- Rodzic / prawny opiekun niepełnoletniego ucznia wysyła przez e-dziennik, prośbę o wydanie mLegitymacji.

- Na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wysyłamy zdjęcie legitymacyjne ucznia wymienionego we wniosku (Akceptowane formaty zdjęć: JPG, JPEG. Maksymalny rozmiar zdjęcia 5MB, lepiej przesyłać mniejsze zdjęcie).

- W sekretariacie szkoły uczeń otrzymuje kod QR lub kod cyfrowy przy pomocy którego uruchamia mLegitymację w aplikacji mObywatel.


Przedłużenie ważności mlegitymacji w aplikacji mObywatel (dla Ucznia) - KLIK

Życzymy przyjemnego i bezproblemowego użytkowania mLegitymacji 😊!